Форум » Беларускія адзелы ў Войску Польскім » Польска-расейская вайна » Ответить

Польска-расейская вайна

admin: Кніга Мельцюхова Мельтюхов Михаил Иванович Советско-польские войны. Военно-политическое противостояние 1918—1939 гг. http://militera.lib.ru/research/meltyukhov2/index.html

Ответов - 3

admin: Тухачевский Михаил Николаевич Избранные произведения http://militera.lib.ru/science/tuhachevsky/index.html 1-я летувіска-беларуская ПД (з жніўня 1920-19-я ПД) На 15 траўня 1920 года: жаўнераў-3500 коннікаў-400 Камандзіры: генерал Ян Жандкоўскі, генерал-маёр Жалігоўскі Люцыян-Мечыслаў. 2-я летувіска-беларуская ПД (з жніўня 1920-20-я ПД) На 15 траўня 1920 года: жаўнераў-4800 Камандзіры: палкоўнік Мечаслаў Мацкевіч, з верасня 1920 года генерал Мікалай Асікоўскі. Знак летувіска-беларускай ПД (для жаўнераў). Вільня, 1919 год. Майстэрня Б. Пашкоўскага. Бронза, пасрэбраны. 27,02 г. Памеры 47,1х46,9 мм. Уведзены загадам Пілсудскага №4344 ад 24 верасня 1919 года.

admin: http://sergeant.genstab.ru/pol_main.htm Сержант - Советско-польская война 1919-20 годов

admin: 19 DP: 1) gen. Józef Lasocki; od 21.10.1919 r. do 10.11.1919 r. 2) gen. Jan Rządkowski; od 10.11.1919 r. do 10.08.1920 r. 3) płk Michał Tokarzewski; od 12.05.1921 r. do 17.03.1927 r. 4) płk/gen. bryg. Tadeusz Kasprzycki; od 17.03.1927 r. do 19.06.1931 r. 5) płk Eugeniusz Godziejewski; od 19.06.1931 r. do .04.1936 r. 6) płk/gen. bryg. Józef Kwaciszewski; od 17.04.1936 do 1939 r. UWAGA: J. Lasocki został mianowany d-cą Dywizji Litewsko-Białoruskiej dekretem z 11.09.1919. W miesiąc później dywizja ta została przekształcona w 1 Dywizję Litewsko-Białoruską (19 DP), nad którą Lasocki zatrzymał komendę, a 2 Litewsko-Białoruską (20 DP) dostał Boruszczak. 20 DP: 1) płk Aleksander Boruszczak; od 21.10.1919 r. do 31.07.1920 r. 2) płk Mieczysław Mackiewicz; od 31.07.1920 r. do 10.08.1920 r. 3) gen. Mikołaj Osikowski; od 10.08.1920 r. do .09.1921 r.? 4) gen. bryg. Edward Hejdukiewicz; od .04.1921 r. do .09.1921 r. 5) gen. bryg. Edmund Kessler; od 1.09.1921 r. do 2.06.1924 r. 6) gen. bryg. Józef Becker; od 13.07.1924 r. do 16.02.1925 r. 7) gen. bryg. Jan Tabaczyński; od 16.02.1925 do 3.11.1926 8) gen. bryg. Olgierd Pożerski; od 3.11.1926 r. do 23.08.1930 r. 9) gen. bryg. Henryk Krok-Paszkowski; od 14.10.1930 r. do .01.1938 r. 10) płk dypl. Wilhelm Andrzej Lawicz; od 2.04.1938 do 1939 r. http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=86&t=15859&sid=c042b300c9d4356178aaa6eee6a9573d



полная версия страницы